Diyarbakır Valiliği tarafından restore edilen proje kapsamında, dijital bir konsept ile Diyarbakır tarihini ziyaretçilere aktarmak amaçlanmıştır.

14 adet 21,5”, 2 adet 32” dokunmatik ekranın bulunduğu konsept çerçevesinde, 13 adet ekran ayrı ayrı  bilgilendirme yapmakta, 1 ekran müzik dinletisi sunmakta ve 2 ekranda ağırlıklı olarak minik ziyaretçilerin bilgiyi keyifle öğrensmesi sağlamaktadır.

Proje kullanılan bütün ekranlar, INFRARED Dual Touch özelliktedir. Intel 3. Nesil işlemci yapısı ile donatılmış sistemlerde özel imalat panolar üretilmiş ve dokunmatik ekranlar bu sistemlerin içerisine yerleştirilmiştir. Diyarbakır’ın tarihi yapıları, geçmişi ve tüm uygarlıkların birer yansıması şeklinde konumlandırılan ekranlar, ziyaretçilere bilgi odaklı ve rutinlerin dışına çıkan bir formatta hizmet vermektedir. Diyarbakır yöremize has yemek tariflerinin sunulduğu ve yine yöreye ait yüzlerce  türkü, ağıt ve seçme eserlerin olduğu dokunmatik ekranlar ziyaretçiler tarafından en fazla ilgiyi gören ekranlardır.  Masa foramatında planlanan ve yine özel bir dizayn ile konumlandırılmış 32” dokunmatik ekranlarda ise Puzzle ve dijital Kazı uygulaması yer almaktadır. Puzzle uygulaması içeriğinde kullanıcılar rastgele olarak ekrana gelen harita parçalarını doğru olarak birleştirmekte ve Diyarbakır Haritasını görüntülemektedirler.  Puzle uygulaması kolay, orta, zor olmak üzere 3 ayrı seviyede planlanmıştır. Dijital kazı uyulamasında ise, geçmişe ait Diyarbakır resimleri kullanıcıların ekrandaki kum tabakasını kazımaları sayesinde belirmekte ve bu sayede intearktivite ve görsellik birleştirilmektedir.