2 Adet 55″ Dual Touch Bilgilendirme Ekranı

ASKİ için, 2 adet 55″ Dual Touch dijital bilgilendirme ekranı ve içerik yazılımı geliştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Su ve Kanalizasyon idaresi için geliştirilen projede Ankara’ya ait su kaynaklarının, barajların ve bu kaynak, barajlara ait görsellerin halka tanıtıldığı özel bir yazılım geliştirilmiştir. Aynı zamanda mevcut bilgilerin Google Maps haritacılık programında görüntülenebildiği ve yeni eklemeler yapılabildiği bir arayüz oluşturulmuştur. Kullanıcılar Dual Touch dokunmatik paneller sayesinde aynı anda 2 parmağını kullanarak işlem yapabilmektedirler. Resimleri ve videoları büyütüp küçültebilme, harita üzerinde 2 parmak ile etkileşimli kombinasyon hareketleri yapılabilmektedir. WPF programlama dili kullanılarak geliştirilen yazılım lisanslanarak idareye teslim edilmiştir.

LET INFO v2.0 uygulanan projede tamamı ile özel imalat kasa kullanılmıştır. El işçiliği ile muntazam bir kavis verilerek özel el kalıplarında bükülen dış kasa pleksi glass malzemeden imal edilmiştir. Aynı zamanda ASKİ logosunu laser sistemli makinelerde üreterek logonun gövdeye işlenmesi teknolojisini de bu projede uygulanmıştır. 55″ LED monitörlerin kullanıldığı projede INFRARED Dual Touch dokunmatik paneller kullanılmıştır. INTEL i5 mimarisinde planlanan işlemciler geliştirilen yazılımı performanslı bir şeklide çalıştırmaktadır.

Let Floor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Geleneksel festivali kapsamında etkileşimli zemin uygulaması geliştirildi.

Festival kapsamında ASKİ çadırında görselliği arttırmak ve ziyaretçilere eğlenceli dakikalar sunmak adına geliştirilen LET FLOOR 3m2 ‘lik bir alanda interaktiviteyi gerçekleştirdi. 4500 ansilümene sahip ve 4 metre mesafeden zemine bakacak şekilde yerleştirilen projeksiyon HD Ready görüntü kalitesinde idi. Birbirinden eğlenceli 5 farklı animasyonun yüklendiği sistemde, kurum logosu her animasyona arka plan olarak eklenerek ASKİ kurumsal kimliği ön plana çıkartıldı.

Teknik açıdan görüntü işleme teknolojisine dayalı sistemde kontrol ünitesi tavandan zemine bakacak şekilde tek bir ünite olarak konumlandırıldı. Görüntüyü alan kamera ve verileri işleyen bilgisayar üzerinde kullanım alanı kalibre edilerek aktif alan tespit edildi. Uygulamalar periyodik aralıklarla ziyaretçilere sunulurken kurum yetkilileri dilediklerinde tercih ettikleri uygulamayı daha fazla süre ile yer almasını sağlayacak Yönetim Arayüz panelini kullandı.

Dijital  Kitap

Aski  Genel Müdürlüğü için geliştirilen projede Dijital Kitap v2.0 uygulandı. Bir önceki versiyona göre en bariz farklılık olarak kapasitif sistemin yüzeye uygulanması gerçekleştirildi. Bu sayede görüntü işleme teknolojisinde kullanıcıların yaşadığı aksaklıklar giderilerek dokunmalara da seri bir şekilde cevap verebilen sistem geliştirilmiştir. Yüzeydeki elektriksel dalgalanmaların temel alındığı sistemde, geliştirilen kontrol kartı ve yazılım arayüzü tamamı ile LETVISION mühendislerinin ürünüdür. Yazılımda yine LETVISION tarafından WPF dili kullanılarak geliştirilmiştir. Aski Dijital Bülteni ve ASKİ’ni istemiş olduğu diğer yazılımsal unsurlar gözetilerek bir program altyapısı kurgulanmış ve devreye alınmıştır.

Dijital Kürsü

 ASKİ Genel Müdürlüğü için planlan Dijital Kürsü, ASKİ konferans salonunda kurum hizmetine sunulmuştur. 21,5” Dual Touch yönetim paneli, konuşmacıların sunumlarında kolaylık sağlarken ön kısımda yer alan Led monitör konuşmacı ve ilgili konferans hakkında bilgiler vermektedir. Konuşmacıların kullanımını kolaylaştırmak amacı ile kürsü üzerinde USB çıkış portları düşünülmüştür. Kürsüye özel mikrofon sistemi de planlanan üründe, bardak koyma haznesi ve belge koyma bölümü bulunmaktadır. Uzaktan yönetim modülü sayesinde konuşmacıların bilgileri güncellenebilmektedir. Mevcut ses sistemine entegre edilerek genel ses sistemi üzerinden yönetilebilen sistem, Lake beyaz boyalı olarak üretilmiştir.