Anket Ekranları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi başkanlığı yeni bir anket uygulama yazılımı geliştirilmesi için firmamızı tercih etmiştir. Büyükşehir Belediyesine ait merkezi server üzerinde yayın yapan ve SQL veritabanı kullanan web tabanlı yazılım tüm modülleri ile birlikte LETVISION tarafından geliştirilmiştir. Visual studio platformunda geliştirilen yazılım raporlama modülleri ile birlikte 1 ay gibi kısa bir sürede hazırlanarak İdareye teslim edilmiştir. Anket yazılımı kullanıcı lisans sınırı olmadan tüm Belediye hizmet noktalarında kullanılabilmektedir.

Kızılay Metrosunda bulunan ve faaliyetlerini sürdüremeyen anket ekranları sökülerek yerine daha modern ve çağın teknolojisine uygun sistemler geliştirilmiştir. Beyaz renk tercihi ile fark yaratan ekranlar 18,5” ekran boyutuna sahip olup, Dual Touch Infrared dokunma teknolojisine sahiptir. Intel tabanlı, performanslı işlemci ve diğer kaliteli bilgisayar bileşenleri sayesinde vatandaşlara üstün performans sunan  Anket ekranları 1,5 ay gibi kısa bir sürede ciddi rakamlarda anket sayılarına ulaşmıştır.

Kızılay Metro Çarşısına konumlandırılan 5 adet 42” özel tasarım kent ekranları vatandaşlara gündeme dair bilgiler, son dakika haberleri, ekonomik göstergelere ilişkin veriler ve belediye faaliyetleri yanı sıra interaktif etkileşim sayesinde anket platformu sunmaktadır. Otobüs güzergahları, kalkış saatleri, belediye’nin bütün dijital hizmetlerini tek bir portalda toplayan uygulama LETVISION tarafından geliştirilmiştir. Sistem bileşenleri olarak güçlü ve stabil Intel mimarisi ve Microsoft çzöümleri kullanılmıştır. Dual Touch Infrared dokunmatik panellerin tercih edildiği projede LED’li dizayna sahip tasarım halkımızca takdir toplamış, kurulumundan itibaren 1 ay içerisinde 35.000 kullanıcının tecrübesine sunulmuştur.

Dilekçematik

Tamamı ile özgün ve lisanslı dizaynı ile ön plana çıkan 5 adet Dilekçematik üniteleri Ankara Büyükşehir Belediyesi Halkla ilişkiler Hizmet noktalarına konumlandırılmıştır. Dual Touch Infrared dokunmatik teknolojisinin tercih edildiği proje çözüm ortaklığı içerisinde bulunduğumuz Microsoft ve Intel temelli ürünler tercih edilmiştir. Yazılımda tamamı ile LETVISION’a ait olan ünitelerde, belediyeye ait e-belediyecilik uygulamaları bir arada tek merkezden vatandaşlar sunulmaktadır. Ayrıca özel olarak geliştirilen dilekçe modülü sayesinde ise vatandaşlar sıra beklemeden, dokunmatik ekranlar vasıtası ile dilekçelerini oluşturabilmekte, anlık olarak çıktılarını alabilmektedirler.

2015 vizyonu içerisinde her noktada vatandaşın sesini duymayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi dilekçematik ünitelerinin içerisine de yine LETVISION tarafından geliştirilen anket uygulamasının entegre edilmesini talep etmiştir.

Kent Ekranları

Kızılay Metro Çarşısına konumlandırılan 5 adet 42” özel tasarım kent ekranları vatandaşlara gündeme dair bilgiler, son dakika haberleri, ekonomik göstergelere ilişkin veriler ve belediye faaliyetleri yanı sıra interaktif etkileşim sayesinde anket platformu sunmaktadır. Otobüs güzergahları, kalkış saatleri, belediye’nin bütün dijital hizmetlerini tek bir portalda toplayan uygulama LETVISION tarafından geliştirilmiştir. Sistem bileşenleri olarak güçlü ve stabil Intel mimarisi ve Microsoft çzöümleri kullanılmıştır. Dual Touch Infrared dokunmatik panellerin tercih edildiği projede LED’li dizayna sahip tasarım halkımızca takdir toplamış, kurulumundan itibaren 1 ay içerisinde 35.000 kullanıcının tecrübesine sunulmuştur.

Anket Ekranları

Ankara Büyükşehir Belediyesi için 6 adet Anket ekranı geliştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığınca yürütülen Anket çalışmalarının hızlanması ve mevcuttaki anket ekranlarının yetersizliğinden yola çıkılarak 6 adet 18,5″ dokunmatik ekranı geliştirilmiştir. 18,5″ büyüklünde ve SAW teknolojisine sahip ekranlar özel olarak kalıplandırılmış cam üzerine giydirilmiştir. Tamamı ile cam yüzeyine sıfır konumlandırılan ekranlar aracılığı ile Kızılay Metro istasyonu Kamuoyu Araştırma merkezinde ziyaretçiler hızlı ve hassas dokunma tecrübesini yaşamaktadırlar. LETVISION’UN partner olduğu INTEL mimarisi bu projede de korunmuştur. Günde ortalama 1.000 anket girişinin yapıldığı sistemler son derece hatasız ve stabil olarak çalışmaktadır.

Kent Ekranları

KENT EKRANLARININ SAĞLADIKLARI

• ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FAALİYETLERİNE İLİŞKİN VİDEOLARIN HALKA TANITIMI.
• ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALARA VE BAŞKENTE AİT ÖZEL FOTOĞRAF GALERİSİ.
• ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN DETALI BİLGİLENDİRMELER İÇEREN MAKALELER.
• HALKIMIZIN GÜNDEMDEN HER AN HABERDAR OLABİLECEĞİ AKILLI EKRAN.
• ANLIK OLARAK DÖVİZ KURLARI VE HAVA DURUMUNU HALKIMIZA SUNABİLME.

Kent Ekranları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ile beraber yürütülen proje kapsamında, LETVISION olarak Tek Dokunmatik ekranları halkımızın hizmetine sunduk. Halkımızın, Belediye faaliyetleri hakkında bilgi alabileceği, Belediyenin yürüttüğü hizmetler ile ilgili fotoğrafları görebildiği ve faaliyetler hakkında videolar izleyebildiği sistemler Kızılay, Sıhhıye, Akköprü ve Ostim Metro istasyonunda faaliyet göstermektedir.

Kızılay Metro istasyonunda bulunan 9 Adet dokunmatik ekran ağ bağlantısı ile haberleşebilen ve içeriği tek bir noktadan güncellenebilecek şekilde tasarlanmıştır. Gün içerisindeki ekonomik, siyasi ve diğer önemli gelişmeler belediye personeli tarafından anlık olarak sisteme girilerek vatandaşlarımız bilgilendirilmekte ve halkımızın maximum faydayı sağlaması ön görülmektedir.

Şubat ayı sonunda devreye alınan Kent ekranlarına ilgi hizmete girdiği ilk günden bu yana üst seviyede olmuştur. Ayda ortalama 50.000 vatandaşımızın yararlandığı sistemler hem Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini halkımıza aktarmakta hemde halkımızın interaktif mecrada sistemin bir parçası olmasını sağlamaktadır.

TEKNİK ALTYAPI

Kızılay Metro istasyonu için geliştirilen 9 adet 26″ dokunmatik ekran Surface Wawe Touch screen teknolojisine dayanılarak üretilmiştir. Konfigrasyon olarak endüstriyel PC’lerin kullanıldığı sistemlerde şık bir görünüm kazanması vede dayanıklı olması sebebiyle dış kasa malzemesi olarak plexi glass tercih edilmiştir. Diğer istasyonlardaki 6 adet 17″ boyutundaki Kiosklarda ise Resistive Touch screen teknolojisine yer verilmiştir. Yine ince ve şık tasarımı tamamlaması amacı ile plexi glass malzeme tercih edilmiştir.
Geliştirilen ürünler üzerinde çalışan yazılımlar Visual Studio ile gerçekleştirilmişitr. C# programlama dilinde kodlanan yazılım, tek bir noktadan güncellenbilir olduğu gibi, uzaktan erişim yolu ile de personelin yapacağı veri girişlerine açık hale getirilmiştir.

42″ Dual Touch Let Table

TEKNİK ALTYAPI

Ankara Büyükşehir Belediyesi için geliştirilen dokunmatik ekran projesi için kameralı optik sistem tasarlanmıştır. 24 saat çaılşmaya duyarlı ve performanslı olması açısından endüstiryel PC’ler kullanılmış, çocukların rahatlıkla kullanabilmesi ve bir masa etrafında birden fazla kişinin faaliyette bulunabilmesi adına masa şeklinde dizayn edilmiştir. Full HD ekran çözünürlüğü ile kusursuz netlik sağlayan sistemin sonraki projelerde de kullanılabilmesi adına resim galerisini bir yönetici panelinden kumanda etmek mümkün olmaktadır. Ürün üzerinde çalışan yazılımlar Visual Studio ortamında WPF programlama dili ile geliştirilmiştir.

03.07.2010 – 11.07.2010 tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 3.sü düzenlenen Büyük Ankara Festivali kapsamında LETVISION tarafından uygulanan projede 42″ Dual Touch ürün kullanıldı.

Gerek çocukların oyunlar oynayabilmesi gerekse Ankaralılara Mazide yolculuk yapma fırsatını tanıyan dokunmatik ekranlar Festival süresince büyük ilgi gördü. LET TABLE dokunmarik ekran teknolojik ortamda, dünden bugüne Ankara Fotoğrafları ile Başkentlilerin hafızalarını tazelemelerine yardımcı oldu. Büyüklerden arta kalan zamanlarda çocuklarda LET TABLE ile hoşca vakit geçirebilme fırsatını yakaladı. Ödüllü yılan oyunu tatlı rekabete yol açarken, harita uygulaması da renkli sohbetlerin vazgeçilmezi oldu.

LET TABLE İÇERİSİNDEKİ GÖRSEL UYGULAMALAR

• ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FAALİYETLERİNE İLİŞKİN GÖRSELLERİN HALKA TANITIMI.
• MAZİDE ANKARA FOTOĞRAF GALERİSİ.
• ANKARA’DAKİ ÜNLÜLER VE ANKARA İÇİN HİZMET EDEN ÜNLÜLER FOTOĞRAF GALERİSİ.
• VİDEO PLAYER.
• DİJİTAL HARİTA UYGULAMASI.
• İNTERAKTİF OYUN PAKETİ.

42″ Let Table

2010 yılında Büyük Ankara Festivali kapsamında LETVISION tarafından uygulanan projede yer alan 42″ LET TABLE ürününün oldukça ilgi çekmesi üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik makamının, proje ve sunum uygulamalarını daha etkin bir şeklide hayata geçirebilmek adına, LETVISION’dan aynı formatta bir ürün talebi olmuştur.

Bunun üzerine LETVISION tarafından, aynı teknik özelliklere sahip fakat farklı bir kasaya sahip LET WALL ürünü üretilmişitr. Üretilen dokunmatik ekran aracılığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin rekreasyon alanlarının son onay kararları Sayın Genel sekretere sunulmuş, yönetici ve diğer personel sunumlarını interaktif bir şekilde LET WALL aracılığı ile yapmıştır. Anında bilgi güncellenebilmesi, detay noktaların büyütüp küçültülebilmesi ve görsel olarak daha etkileyici yapıya sahip olması açısından, LET WALL ihitiyaçlara cevap verebilmiş ve ileriki projelere entegre edilebilmesi adına çalışmalara başlanmıştır.

Alo 153

ALO 153 biriminde kullanılmak üzere 1 adet Ankara temalı Outdoor dokunmatik dijital bilgilendirme ekranı geliştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ALO 153 birimine görsellik katmak ve teknolojik açıdan zenginleştirmek adına 46″ ekran genişliğine sahip tematik dokunmatik ekran üretilmiştir. 7 metreye 3 metre Aliminyum dış cephe giydirmesi üzerine özel olarak grafik tasarımı yapılan dijital baskı uygulanmıştır. Outdoor kullanıma uygun Projected Capacitive dokunmatik ekran kiti uygulanan projede, Intel Core2 Duo işlemci ve bu işlemciye uygun bilgisayar bileşenleri kullanılmıştır. Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi ile 1 ay süre ile yapılan çalışmalar neticesinde öncelikle kurum ihtiyaçları tespit edilmiş ve menüler bu doğrultuda oluşturulmaya başlanmıştır.

Vatandaşların demokratik bir ortamda şikayetlerini bildirebilmesi, anket yapabilmesi adına da ilgili menüler planlanmıştır. Uzaktan yönetim sistemi ile anlık olarak veri güncellemesinin yapılabildiği sistemde Harita yazılımıda ilave edilerek, yön bulma ve adres tarifi alma seçenekleri de planlanmıştır.

Karşıyaka Mezarlığı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Şubesi Müdürlüğü talepleri doğrultusunda defin ve namaz amacı ile avlıda ve bekleme salonunda bulunan vatandaşlar için takip ekranları konumlandırılmıştır. 5 tanesi avluda 1 tanesi bekleme salonunda olmak üzere toplam 6 adet Dijital Bilgilendirme ekranı merkezi olarak yönetilmektedir. Özel çevirici ve dağıtıcılar ile her bir ekrana ayrı ayrı 1280*720 (HD) görüntü iletimi yapılan sistemde, ağ bağlandısı CAT6 kablo yapısı ile sağlanmaktadır. Sistemde mefta ve defin bilgilerine ek olarak, cenaze hizmetleri hakkında bilgilendirmeler, genel kamu spotları yer almaktadır.

Temapark 82″ Dokunmatik Ekran

82” Multi Touch interaktif ekran Ankara Büyükşehir Belediyesi Makam katı için tasarlanarak üretildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi A.O.Ç. Temapark projesi kapsamında, Koordinasyon merkezinde konumlandırılan ekran başkanlık düzeyinde toplantılarda kullanılmakta. Ankaranın geleceğine yön veren mimari projelere bu ekran üzerinde imza atılmaktadır. Extreme bir bilgisayar mimarisi üzerine planlanan sistemde 82” Multi Touch INFRARED panel kullanılmıştır. Ürüne ait kasa tasarımı planlanırken Beyaz Lake boyalı dış MDF kasa hem mimarisine uyumlu yapıda planlanmıştır. Kolay ulaşılabilir kontrol panelleri sayesinde ergonomide kulalnıcılara sunulmuştur. Endüstriyel Samsung panel kullanılarak gerçekleştirilen proıje 7/24 kullanılabilme imkanına kavuşmuştur.

Sistem ile birlikte LETVISION tarafından üretilen ve lisanslanarak idareye teslim edilen Harita uygulaması son derece etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Yazılım, OpenStreet, Google Maps, Google Satalite, Google Maps Hybrid, Bing Street Maps, Bing Satalite Map, Bing Hybrid Map, Yahoo Maps, Yahoo Satalite, Yahoo Hybrid, Ovi Maps, Ovi Satalite, Ovi Hybrid, ArcGIS World Street Map haritalarının verilerini aynı anda sağlayabilmektedir. Rota bilgisi görüntülenebilmektedir. Görüntülenen haritalar üzerinde simge ekleme, bilgi ve görsel ekleme işlemleri yapılabilmektedir. Kullanıcılar dilediklerinde yaptıkları değişiklikleri kaydedebilip, çıktı alabilmektedirler. Harita yazılımı haricinde Temapark’ a ait vaziyet planları ölçekli olarak görüntülenebilmekte, konumlandırılacak materyaller doğru noktayı tespit etmek için sürükle bırak yöntemi ile plan üzerinde yine ölçekli olarak konumlandırılabilmektedir.

Ortaköy Mezarlığı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Şubesi Müdürlüğü talepleri doğrultusunda inşaatı tamamlanan Ortaköy mezarlığı için defin ve namaz amacı bilgilendirme ekranları konumlandırılmıştır. 5 tanesi avluda 2 tanesi bekleme salonunda olmak üzere toplam 7 adet Dijital Bilgilendirme ekranı merkezi olarak yönetilmektedir. Özel çevirici ve dağıtıcılar ile her bir ekrana ayrı ayrı 1280*720 (HD) görüntü iletimi yapılan sistemde, ağ bağlantısı CAT6 kablo yapısı ile sağlanmaktadır. Sistemde mefta ve defin bilgilerine ek olarak, cenaze hizmetleri hakkında bilgilendirmeler, genel kamu spotları yer almaktadır.